Aranżacja poddasza

0 komentarzy
Aranżacja poddasza

Jednym z najwdzięczniejszych pomieszczeń w domu jest właśnie poddasze. To nietypowe wnętrze na tle innych pokojów jest niewątpliwie unikatowe, jednakże należy pamiętać, że jeśli chodzi o aranżację może również przysporzyć wielu problemów. Warto wiedzieć co zrobić, by efekt końcowy podczas urządzania poddasza był naprawdę fenomenalny. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że urządzanie poddasza należy rozpoczynać już z chwilą projektowania domu wyłącznie na papierze. Odpowiednie rozmieszczenie okien, ich wielkość czy kształt znacznie wpływają na aranżację. Raz popełniony błąd będzie trudno naprawić. Nie oznacza to oczywiście, że nie będzie to możliwe. Wiele osób nabywa domy z poddaszem w wyniku zakupu na rynku wtórnym. Wtedy przebudowa raczej nie wchodzi w grę, a zaaranżować trzeba to, co się w środku zastało. Odpowiednie kroki podjęte w dobrej kolejności mogą zdziałać cuda. Nie należy więc przede wszystkim działać pochopnie, ponieważ takie decyzje jeszcze nigdy nie przyniosły niczego dobrego. Przynajmniej jeśli chodzi o urządzanie domu, czy też – odwołując się stricte do tematu artykułu – w przypadku poddasza.

Okna na poddasze

FakroW przypadku poddaszy najczęściej stosuje się okna skośne. Jest to opcja o wiele ciekawsza i – co równie ważne – tańsza niż tak zwana lukarna. Na rynku firmy oferują dziś szereg różnorodnych okien, które różnią się od siebie materiałem wykonania, wielkością czy jakością szyb. Warto wiedzieć, z których opcji opłaca się skorzystać najbardziej. Wydaje się, że dziś prym na rynku wiedzie przede wszystkim spółka Fakro. Ta ostatnia tworzy produkty o bardzo wysokim standardzie, dlatego też coraz większa liczba osób decyduje się właśnie na tę, a nie inną firmę. W przypadku budowania domu warto od razu zaznaczyć, jakiej wielkości i w jakiej ilości okna pojawią się na poddaszu. Wcześniejsza decyzja zapobiegnie ewentualnym niedopowiedzeniom. Każdy dom jest indywidualny, dlatego odpowiedni dobór okien również będzie inny. W takich przypadkach sprawę należy skonsultować z architektem lub wynajętym dekoratorem wnętrz. Pewne sytuacje – a ta z pewnością jest jedną z nich – wymagają bowiem konsultacji z profesjonalistami.

Detale potrafią zdziałać cuda

Urządzenie poddasza to nie tylko wybór odpowiednich okien. Warto przyjrzeć się również detalom, ponieważ to one nadają wnętrzu unikatowego wyglądu. Należy mieć świadomość tego, że pokój, sypialnia czy łazienka także muszą wzbudzać zaufanie lokatorów. Jakie dodatki najlepiej sprawdzają się na poddaszu? Wydaje się, że są to przede wszystkim rolety i żaluzje. Dwa wspomniane elementy mogą być nie tylko ozdobą, ponieważ niejednokrotnie będą również chronić pomieszczenie przed natarczywymi promieniami słonecznymi. Na poddaszu nie sprawdzają się raczej zasłony czy firany. Wyjątek stanowią oczywiście lukarny, które wyglądem od wewnątrz przypominają zwykłe okna. Nie oznacza to jednak, że firanek i zasłon nie spotyka się przy oknach dachowych. Niektóre osoby przyczepiają tego typu elementy do ścian w taki sposób, iż niemal idealnie imitują one prawdziwe zasłony czy firany. Warto jednak skupić się na tym co praktyczne, ponieważ funkcjonalność nie oznacza od razu, że coś nie jest również estetyczne.

Oświetlenie na poddaszu

Prawidłowe oświetlenie na poddaszu jest szczególnie ważne, ponieważ dociera tam zazwyczaj albo zbyt dużo, albo – paradoksalnie – zbyt mało światła. Warto przy tej okazji znów wrócić na chwilę do okien dachowych. Ich odpowiedni dobór pozwoli zminimalizować niedogodności wynikające z położenia poddasza. W zależności od indywidualnego położenia domu, funkcjonalne stanie się inne okno. Różnego rodzaju modele tych ostatnich można obejrzeć na stronie internetowej pod adresem http://www.roofstyle.pl/fakro,142.html. Oświetlenie zewnętrzne jest ważne, ale należy również zwrócić uwagę na oświetlenie wewnętrzne. Te ostatnie staje się istotne szczególnie wtedy, gdy na poddaszu znajduje się pokój dziecięcy czy też biuro.

Poddasze a meble

Firma FakroNie da się ukryć, iż meble na poddaszu będą nieco inne niż te, które znajdują się w innych pomieszczeniach na niższych kondygnacjach. Warto wiedzieć, że pomieszczenia na poddaszu – niezależnie od swojego przeznaczenia – nie powinny być zagracane. Tyczy się to również innych pokoi, jednakże w przypadku poddasza wszelki nadmiar widać o wiele bardziej. Najlepiej zdecydować się na meble niskie i z jasnego materiału. W przypadku sypialni doskonale sprawdzają się duże, aczkolwiek niskie i wygodne łóżka. Takiej samej wysokości powinny być szafki nocne. W takich przypadkach wspomniane akcenty będzie można umieścić przy skośnej ścianie. Dzięki temu ewentualny regał na książki czy komoda na ubrania będą mogły znaleźć się na ścianie wyższej. Takie samo działanie powinno towarzyszyć aranżacji łazienki. W przypadku łazienki na poddaszu doskonale sprawdza się wanna narożnikowa. Należy ją zamontować oczywiście przy ścianie skośnej. Warto zauważyć, że takie zastosowania mają wymiar nie tylko praktyczny, ale także w dużej mierze estetyczny.

Wydaje się więc, że w przypadku poddasza aranżacje wykonuje się w dwóch przypadkach. Jeden jest łatwiejszy, ponieważ siłą rzeczy mamy na niego wpływ od samego początku. Mowa oczywiście o sytuacji, w której budujemy dom i już na poziomie projektowania wnętrz możemy zaznaczyć jak poddasze ma wyglądać. Trudniejsza sytuacja to ta zastana na miejscu. Może ona wystąpić z chwilą kupienia domu z rynku wtórnego lub też z chwilą kupienia domu niewykończonego. Warto wiedzieć, że każde zmiany są możliwe, jednakże w przypadku zmiany rozmiaru okien można spodziewać się większego remontu, a co za tym idzie większych nakładów finansowych, które trzeba będzie ponieść. Jakby jednak nie było ostateczny efekt końcowy liczy się najbardziej. Zarówno detale, jak i elementy takie jak odpowiednie okna czy meble wpływają na całokształt, dlatego należy przede wszystkim zwracać uwagę na wszystko. Bagatelizowanie pewnych czynników obniży standard wykonania, a w niedalekiej przyszłości fuszerka szybko da o sobie znać. Kierując się zasadą „raz a porządnie” można dokonać naprawdę niezwykłych rzeczy. Przynajmniej jeśli chodzi o aranżację wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *