Zalety świateł ksenonowych

0 komentarzy
Zalety świateł ksenonowych

Bezpieczna jazda samochodem po drodze to priorytet dla każdego doświadczonego i rozważnego kierowcy. Niestety coraz częściej w wyniku nieodpowiedzialnej jazdy dochodzi o wypadków, które nierzadko kończą się poważnymi urazami. Jak zatem oprócz odpowiedzialności poprawić bezpieczeństwo codziennej jazdy? Wydaje się, że duży wpływ na pewną jazdę ma odpowiednie oświetlenie samochodu. Obecnie coraz częściej w samochodach montuje się tak zwane światła ksenonowe. Wydaje się, że te ostatnie mają więcej zalet niż używane jeszcze do niedawna światła halogenowe. Warto pamiętać, że odpowiednie oświetlenie lamp zamontowanych w aucie pozwala na bezpieczną i komfortową jazdę nie tylko w dzień, ale także w nocy. Lampy ksenonowe sprawdzają się doskonale wtedy, gdy często podróżujemy po zmroku. Co warto wiedzieć o kupnie tego rodzaju elementów do swojego auta? Okazuje się, że kilka rad kierowanych do kierowców od producentów może znacznie usprawnić jazdę.Główne zalety lamp ksenonowych

O czym warto zatem wspomnieć mówiąc o lampach ksenonowych? Największym plusem wspomnianych świateł jest przede wszystkim ich trwałość. Warto bowiem wspomnieć, że ksenony działają znacznie dłużej niż lampy halogenowe. Światła , o których mowa doskonale sprawdzają się podczas jazdy nocą oraz w zamglone i zachmurzone dni. Specyfika lamp pozwala doskonale oświetlić drogę, dzięki czemu nawet w nocy padające na drogę i pobocza światła dają złudzenie barw występujących za dnia. Działanie świateł pozwala zatem poruszać się po drodze pewniej, co w efekcie wpływa na zmniejszenie statystyk powodowanych przez kierowców wypadków. Szczególnie tych, które powodowane są niezauważeniem zwierzęcia przebiegającego przez jezdnię czy rowerzysty jadącego poboczem. Warto pamiętać o tym, że lampy ksenonowe także kiedyś zaczynają działać słabiej. Po czym to poznać i jak poradzić sobie z problemem?

Wymiana lamp ksenonowych na nowe – samodzielnie czy w warsztacie?

Kierowca bardzo łatwo może poznać, że lampy ksenonowe trzeba wymienić. Należy jedynie sprawdzić, jaki kolor daje światło padające z reflektorów. Zużywanie żarników wiąże się bowiem ze zmianą barwy lamp na kolor zbliżony do fioletu. Warto pamiętać, że w przypadku wymiany świateł należy zrobić to po obu stronach samochodu, by lampy dawały taki sam odcień światła. Wymiana lamp nie jest skomplikowana, ponieważ na rynku bardzo łatwo można otrzymać tego rodzaju produkty od najlepszych producentów. Niestety czasami nawet w przypadku ksenonów dochodzi do różnego rodzaju awarii. Co zrobić w przypadku zauważenia usterki?

Naprawa lamp ksenonowych w warsztacie

Każda lampa, nawet ksenonowa, ma prawo w końcu się zepsuć. W przypadku oświetlenia zawinić mogą różne elementy. Najczęściej zużywają się żarniki., jednak ich wymiana jest stosunkowo łatwa. Nawet niedoświadczony w zakresie mechaniki samochodowej kierowca poradzi sobie sam z wymianą wspomnianej części. Bardziej kosztowna okazuje się wymiana reflektorów, ponieważ naprawa wynosi nawet kilkaset złotych. Podobnie jest w przypadku przetwornicy, znanej także pod nazwą zapłonnik. Na szczęście wspomniane wcześniej części nie psują się wcale tak często jak mogłoby się wydawać. W razie awarii należy przede wszystkim szybko skontaktować się z zaufanym mechanikiem, by ten wykrył problem.

Wydaje się, że lampy ksenonowe będą towarzyszyły polskim kierowcom coraz częściej. Popularne niegdyś halogeny są mniej funkcjonalne i z pewnością nie podwyższają bezpieczeństwa jazdy tak bardzo, jak robią to dzisiaj ksenony.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *