Materiały wykończeniowe – płytki, panele, tapety i farby

0 komentarzy
Materiały wykończeniowe – płytki, panele, tapety i farby

Wykończenie domu czy mieszkania wiąże się nierzadko z wieloma stresami. Nic więc dziwnego w tym, że wielu właścicieli nie odczuwa radości, gdy w końcu można wybrać do salonu odpowiednie tapety, a w sypialni wstawić wymarzone meble. Nie należy jednak poddawać się takiemu nastrojowi. Wykańczanie domu to najciekawsza część całej budowy, ponieważ wiąże się z nadawaniem pomieszczeniom niezwykłego i unikatowego charakteru. Każda aranżacja jest jedyna w swoim rodzaju, ponieważ każdy człowiek i każda polska rodzina jest inna. W przypadku urządzania wnętrz warto kierować się kilkoma wytycznymi, które mogą pomóc dobrnąć do efektu końcowego. Wydaje się, że największym problemem dla polskich rodzin jest samo rozpoczęcie remontu czy wykończenia domu. W skład takiego działania wchodzi przede wszystkim wybór odpowiednich podłóg i ścian. Sprawa nie jest skomplikowana, jeśli wykończenie dotyczy małej kawalerki. W takim przypadku wystarczy wybrać w zasadzie jeden produkt wykończeniowy. W zupełnie innej sytuacji znajdują się właściciele dużych domów jednorodzinnych. Tam pomieszczeń jest kilka czy nawet kilkanaście i w zasadzie do każdego z nich trzeba wybrać odpowiedni kolor ścian czy materiał pokrywający podłogi. Nie da się ukryć, że nawet największym zapaleńcom w takich przypadkach po prostu rzędną miny.

Płytki ceramiczne nie tylko do łazienki i kuchni

W ostatnim czasie płytki ceramiczne cieszą się naprawdę wyjątkową popularnością. Jeszcze dekadę temu w polskich domach królowały przede wszystkim takie materiały jak gumolit. Ten ostatni nie prezentował się szczególnie estetycznie, ale z drugiej strony był bardzo ekonomiczny. W ostatnich latach sytuacja polskich rodziny znacznie się poprawiła, a ceny – w wyniku pojawienia się większej konkurencji na rynku – uległy zmniejszeniu. Dziś to właśnie dlatego prym wiodą płytki ceramiczne. Te cenne materiały sprawdzają się przede wszystkim w pomieszczeniach takich jak łazienki czy kuchnie. Nie tylko wyglądają estetycznie, ale są także bardzo praktyczne i – co istotne w przypadku łazienek i kuchni – wodoodporne. Płytki łatwo się czyści oraz zakłada. W efekcie końcowym połączenie kilku rodzajów płytek daje pewnego rodzaju mozaiki, które sprawiają, że dane wnętrze staje się naprawdę niepowtarzalne. Warto wspomnieć, że w ostatnim czasie płytki ceramiczne pojawiają się również w salonach. Dzięki takiemu zabiegowi pokój dzienny zyskuje pewnego rodzaju minimalizm, który z kolei wprowadza niewymuszoną elegancję. Dzięki ogrzewaniu podłogowemu płytki sprawdzają się również w zimie. Czy płytki w salonie oznaczają, że polskie rodziny odchodzą od paneli na rzecz kafli? Niekoniecznie, ponieważ panele wciąż doskonale sprawdzają się w pokojach dziecięcych czy sypialniach.

Panele sprawdzają się w sypialniach

Materiały wykończenioweSypialnia to miejsce, w którym komfort spotyka się z poczuciem bezpieczeństwa i praktycznym wyposażeniem. Ważne jest to, by w pokoju sypialnym zawierała się esencja tego, czego indywidualny właściciel potrzebuje wracają do domu po ciężkim dniu pracy. Doskonale urządzona sypialnia to kwestia wyboru dużego i wygodnego łóżka czy kwestia wprowadzenia ulubionych akcentów, takich jak regał z ulubionymi książkami. Ważne jest również to, by pamiętać o dobrze dobranych materiałach wykończeniowych. Od kilku lat niezmiennie w przypadku sypialni sprawdzają się panele, najczęściej drewniane. Dziś montaż tego rodzaju materiałów wcale nie jest skomplikowany, dlatego całą podłogę można założyć samemu. Co ciekawe, zakładanie paneli nie wymaga użycia żadnych produktów mocujących. Odpowiednie części dokłada się do pozostałych podobnie jak dokłada się puzzle w jakiejś układance. Być może prostota montażu również wpływa na wybór polskich konsumentów.

Wykończenie ścian – tapety czy farby

Na przestrzeni dekad między farbami a tapetami toczył się niepisany bój o to, które aktualnie królowały w domach i mieszkaniach. W ostatnich kilku latach były to tapety, jednakże wcześniej (w zasadzie mowa o całym dziesięcioleciu od 2000 roku począwszy) w polskich domach pojawiały się wyłącznie farby. Wydaje się, że dziś spór o to, który materiał jest ciekawszy, bardziej ekonomiczny czy bardziej solidny przestał mieć znaczenie. Przynajmniej jeśli chodzi o chwilę obecną. Dziś w modzie jest przede wszystkim wykorzystywanie obu tych materiałów. Nierzadko w jednym pomieszczeniu. Popularne stało się dla przykładu kładzenie tapety na jedną ścianę i malowanie trzech pozostałych ścian farbą, która kolorystycznie wpasowywałaby się do wspomnianej tapety. Możliwości wydają się dziś nieograniczone, dlatego warto z nich korzystać. Nie tylko jeśli chodzi o różnorodny wybór tapet czy farb, ale także w przypadku płytek ceramicznych i paneli. Co ciekawe, oferty poszczególnych firm można obejrzeć nie wychodząc z domu, dlatego też remont zostaje w tym przypadku maksymalnie ułatwiony.

Wydaje się, że jeśli chodzi o materiały wykończeniowe prym wciąż wiodą przede wszystkim panele, płytki ceramiczne oraz tapety i farby. Na rynku jak na razie nie pojawiło się nic bardziej interesującego, a ponadto wybór wymienionych materiałów jest naprawdę różnorodny. Warto zajrzeć chociażby na odpowiednią stronę www, by obejrzeć płytki ceramiczne. Te ostatnie są dostępne w najrozmaitszych kształtach czy kolorach. Konsumenci pod tym względem nie mają na co narzekać. Warto przy okazji wykańczania domu czy mieszkania pamiętać, że taki remont powinien przebiegać w radosnej atmosferze. Malowanie ścian czy kładzenie podłogi przybliża daną rodzinę do upragnionego celu. Warto spędzić kilka godzin nad wyborem jednych płytek ceramicznych do łazienki i drugich do kuchni. Tapety do pokojów dziecięcych również nie powinny być kupowane pochopnie. Dlaczego takie decyzje są ważne dla mieszkańców? Odpowiedź jest prosta. Remontu nie przeprowadza się przecież codziennie. Raz wybrane materiały będą służyć domowi, a więc także rodzinie przez długi czas. Z całą pewnością powinny więc być zaaprobowane przez każdego członka rodziny. Szczególnie jeśli chodzi o pomieszczenia takie jak kuchnia czy łazienka, ponieważ te ostatnie są używane przez wszystkich domowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *