Nowe mieszkania w Jeleniej Górze

0 komentarzy
Nowe mieszkania w Jeleniej Górze

Własne mieszkanie, w którym można odpocząć od codziennych trosk, zrelaksować się, obejrzeć interesujący film, cieszyć się aurą życia rodzinnego i wychowywać swoje dzieci – takie marzenie mają miliony Polaków. Wiele osób pomimo przeciwności losu decyduje się jednak na zakup własnych czterech kątów. Swoje mieszkanie daje bowiem niejako poczucie bezpieczeństwa i życiowej realizacji. Na wszystkich chcących nabyć nowe mieszkania czeka jednak wiele wyzwań i pułapek, które przy odpowiednim podejściu i przygotowaniu można uniknąć. Na co warto zatem zwrócić uwagę podczas wybierania nowego mieszkania?

Podstawowe założenia i cele
Pierwszym krokiem podczas zakupu mieszkania powinno być przeanalizowanie swoich możliwości finansowych. Stać mnie na 2 pokojowe mieszkanie w centrum miasta, czy raczej powinienem/powinnam zainteresować się jakąś kawalerką w tej okolicy? Oczywiście sprawa przedstawia się zupełnie inaczej, kiedy ma się już założoną rodzinę. Warto oszacować sobie przedział cenowy, w którym chciałoby się zamknąć podczas zakupu nowego mieszkania. Istotną kwestią jest również sprawa kredytu. Warto poszukać kilku ofert, które proponują nam banki i wybrać najkorzystniejszą z nich. Należy pamiętać, że kredyt wisi nad naszą głową przez długie lata i należy wybrać taką ofertę, aby być w stanie go spłacać.

Gdzie szukać najlepszej oferty?
Starym i sprawdzonym sposobem jest poszukiwanie ofert w gazetach. Wiele z dzienników mają ku temu specjalnie przygotowane działy, w których znajdziemy wyłącznie propozycję zakupu mieszkań. Gazety mają jednak sporą wadę. Często czas oczekiwania ogłoszenia na publikację jest dość i sługi i wiele z ofert jest po prostu przeterminowanych. Dlatego też w kwestii poszukiwania nowego mieszkania warto poświęcić kilka chwil korzystając z Internetu. W tym przypadku istnieje większe prawdopodobieństwo znalezienia aktualnej oferty oraz wstępnych zdjęć danej nieruchomości. Odwiedzając stronę internetową z domami i mieszkaniami na sprzedaż, szybko można zorientować się, jakie nieruchomości spotkamy w Jeleniej Górze.

Mieszkanie pod lupą
Wybierając nowe mieszkanie warto pokusić się o zobaczenie kilku propozycji. Takie „zwiedzanie” pozwoli nam porównać atrakcyjność oferty deweloperów, a co za tym idzie wybrać najkorzystniejszą dla nas opcję. Oglądając mieszkanie należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak rozmieszczenie (od której strony są okna, czy pasuje nam rozmieszczenie pokoi, czy lokal posiada balkon, czy jest możliwość wynajęcia miejsca parkingowego itp.), lokalizację (czy okolica jest spokojna i bezpieczna, czy w pobliżu jest dogodne połączenie komunikacyjne, jak daleko położone są sklepy, szkoły, miejsca zielone, czy miejsce jest tłoczne, czy spokojne) oraz koszty późniejszego utrzymania mieszkania (wysokość czynszu). Taka orientacja i przyszłościowe myślenie z pewnością pozwoli nam na uniknięcie późniejszego rozczarowania zakupem.

Rynek w Jeleniej Górze
Oczywiście wszelkie koszty związane z zakupem nowego mieszkania w Jeleniej Górze, tak jak i w innych miastach, wiąże się nierozłącznie z lokalizacją nieruchomości. Im bliżej centrum tym cena będzie większa. Dlatego też za dwupokojowe mieszkanie niedaleko centrum trzeba zapłacić około 180 000 zł. Ku niezadowoleniu klientów płaci się również za piękne widoki z okna. Dlatego też za działki w okolicy Miłkowa, czy Sosnówki trzeba będzie zapłacić nawet 80zł za mkw.

Sąd Rejonowy i Księga Wieczysta
Przed zakupem mieszkania warto również pokusić się o wizycie w Sądzie Rejonowym. Sprawdzenie księgi wieczystej interesującej nas nieruchomości pozwoli na oszczędzenie sobie wielu nieprzyjemności w przypadku nieuczciwego dewelopera. W Kiedzie można bowiem znaleźć wiele cennych dla nas informacji na temat samej nieruchomości lub też tego, czy deweloper nie zaciągnął np. w banku kredytów pod hipotekę.

Umowa przedwstępna
Kwestią wywołującą strach u przyszłych nowych właścicieli jest sporządzenie umowy przedwstępnej. Może się to odbyć w dwóch wariantach. Pierwszy polega na pisemnym sporządzeniu tego rodzaju umowy. Takie rozwiązanie nie ciągnie za sobą jakichkolwiek kosztów. Niestety ma ono pewną wadę. W razie nieuczciwości dewelopera, będziemy mogli dopominać się od niego w sądzie jedynie odszkodowania. Sprawa wygląda inaczej w przypadku sporządzenia umowy notarialnej. Ta ciągnie za sobą jednak koszty. Daje ona jednak klientowi większe bezpieczeństwo. W razie nieuczciwości dewelopera będzie on mógł ubiegać się w sądzie o dostosowanie się do warunków sporządzonej umowy.

Umowa ostateczna
Ten rodzaj umowy musi już by sporządzony notarialnie. W momencie jej zawarcia prawo własności zostaje już w pełni przeniesione na kupującego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *