Dieta psów domowych

0 komentarzy
Dieta psów domowych

Zbilansowana dieta pozwala zachować odpowiednią kondycję oraz zdrowie. Dotyczy to nie tylko ludzkiego życia, ale także życia każdego zwierzaka, między innymi psów. Warto pamiętać o tym, że posiadając psiego towarzysza musimy zadbać o jego podstawowe potrzeby, w tym o dostarczanie odpowiedniej ilości pokarmów we właściwej formie. Wybrana karma zależy od kilku czynników, którymi każdy właściciel powinien się kierować. Mowa przede wszystkim o wieku zwierzęcia, ponieważ w zależności od tego ostatniego pies powinien spożywać innego rodzaju posiłki. Z pewnością nie można zaprzeczyć, iż różnorodność karm oferowanych na rynku jest dzisiaj ogromna. Nie oznacza to jednak, że co jakiś czas pupilowi nie należy się jakiś bonus w postaci przygotowanego przez nad mięsa. Szczególnie wtedy, gdy pupil wpatruje się w nas wielkimi oczami, a z pyska leci mu ślina. Jak zatem zadbać o prawidłowe odżywianie zwierzaka? Jak dobierać karmy w zależności od wieku pupila? Wbrew pozorom odpowiedzi na te pytania są dość oczywiste szczególnie dla osób mających już wcześniej doświadczenie ze zwierzętami domowymi.

Pożywienie dla szczeniaków

Małe psy do mniej więcej do czwartego tygodnia życia są karmione przez matkę. Niekiedy matka nie ma jednak pokarmu lub zwierzaki są przez nieczułych właścicieli porzucane. W takich przypadkach niezbędna staje się pomoc człowieka, który podobnie jak w przypadku noworodków może nakarmić szczeniaki za pomocą butelki ze smoczkiem. Mleko podawane małym psom zazwyczaj pochodzi od krowy lub jest to produkt z proszku. Z pewnością nie może być to jednak pokarm zastępujący mleko kobiety w przypadku niemowląt. Po czwartym tygodniu życia szczeniaki nabierają coraz więcej sił, dlatego ich zapotrzebowanie na przyjmowanie pokarmów diametralnie wzrasta. Młode psy zazwyczaj najbardziej lubią mokrą karmę, która z pewnością jest łatwiejsza do strawienia niż pokarmy stałe i karma sucha. Tę ostatnią w przypadku podawania małym psom warto zmoczyć wcześniej wodą. Szczególne zapotrzebowanie mały pies kieruje na białko oraz składniki mineralne, które pozwalają zwierzakowi szybko rosnąć. Niezbędna staje się także odpowiednia ilość węglowodanów, tłuszczów oraz różnych witamin. Warto pamiętać, że w zależności od rasy psa podawanie pokarmów także może się różnić. Naturalnym będzie bowiem fakt, że większe rasy będą potrzebowały większej liczny posiłków oraz większej ilości jedzenia. Należy jednak dbać o to, by przynajmniej do pierwszego roku życia pies zbytnio się nie przejadał. Rozwijające się kości nie powinny być bowiem obciążane nadmierną ilością tłuszczu.

Pożywienie dla ciężarnych i karmiących suczek

Warto pamiętać o tym, że suczki w ciąży powinny być karmione jedzeniem wysokoenergetycznym oraz posiadającym dużo białka. Stopniowo należy także zwiększać ilość podawanej karmy. Pod koniec ciąży suczka traci z kolei apetyt, można więc zmniejszyć porcje pożywienia. Bez względu na apetyt zwierzęcia posiłki muszą być jednak dostarczane regularnie. Nie każdy zdaje sobie z kolei sprawę, że suczki karmiące potrzebują aż trzy razy więcej pożywienia niż normalnie. Warto jednak pamiętać, by karma dostarczała młodej matce dużo białka, tłuszczów czy witamin. Niektórzy producenci proponują właścicielom specjalne karmy na taką okazję.

Pożywienie dla dorosłych psów

smycze dla psaW zależności od rasy oraz genetycznych uwarunkowań psy dorastają w różnych okresach. Przyjmuje się jednak, że dzieje się to w okolicy osiemnastego miesiąca życia. Nie da się dokładnie ustalić, ile pożywienia potrzebuje dorosły pies. Wszystko zależy od tego, jaki tryb życia prowadzi zwierzę oraz jakiej jest rasy. Aktywne psy spędzające dużo czasu na spacerach i bieganiu powinny otrzymywać karmę wysokokaloryczną. Warto również pamiętać, by pupil spożywał posiłek o regularnych porach. Między otrzymywaniem karmy można od czasu do czasu podarować mu jakiś przysmak, na przykład kość regulującą zgryz i dostarczającą cennych witamin. Na rynku przysmaki dla psa oferowane są zwierzakom oraz właścicielom pod różnymi postaciami, często bardzo oryginalnymi i zaskakującymi.

Karma dla starszych psów

Pies z biegiem lat staje się mniej aktywny, a więc siłą rzeczy jego przemiana materii zwalnia. Należy więc zadbać o to, by pokarm podawany pupilowi był dostosowany do jego potrzeb. Z pewnością w cenie będą w tym przypadku pokarmy zawierające dużo białka i witamin. Na szczęście na rynku producenci zadbali także o starsze zwierzaki oferując dla nich specjalnie przygotowaną karmę bogatą w mikroelementy, drób oraz witaminy głównie z grupy B.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *