Roślinne szkodniki – jak z nimi walczyć?

0 komentarzy
Roślinne szkodniki – jak z nimi walczyć?

Ogród to często nasze oczko w głowie, które pielęgnujemy przede wszystkim w miesiącach wiosenno-letnich. To właśnie wtedy spędzamy na zewnątrz najwięcej czasu, a dobrze zaaranżowana przestrzeń sprawdza się zarówno w przypadku wypoczynku dorosłych, jak i w przypadku zabaw najmłodszych domowników. W ogrodach można swobodnie zorganizować przyjęcie, weekendowego grilla czy przydomowe centrum rekreacji dla całej rodziny (z dmuchanym basenem, placem zabaw, etc.). Niemniej jednak warto również pamiętać, że o ogród trzeba odpowiednio zadbać. Nie tylko latem czy wiosną, kiedy prace ogrodowe wykonujemy chętniej i energiczniej. Okazuje się, że zagrożenia związane ze szkodnikami czy warunkami atmosferycznymi czyhają za rogiem. Jeśli zawczasu nie ochronimy roślin, możemy narazić je na duże niebezpieczeństwo. Co trzeba zatem wiedzieć o szkodnikach i ochronie roślin?

Przyczajony wróg zimowy

Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, roślinne szkodniki często pojawiają się w naszym ogrodzie w miesiącach zimowych, by zaatakować sadzonki wtedy, gdy zrobi się cieplej. Szkodliwe organizmy lokują się z reguły na drzewach (szczególnie owocowych, ale także ozdobnych). Można je znaleźć również w krzakach. Warto oczywiście zaznaczyć, że bardzo często zimujący goście pojawiają się w ogrodzie w formie jaj. Taka postać pozwala im przetrwać mrozy i ujemne temperatury. Jak radzić sobie z zakamuflowanymi szkodnikami? Najprościej obserwować nasz ogród jesienią i zimą. Jeśli zauważymy zimujące szkodniki, powinniśmy czym prędzej się ich pozbyć. Jeśli jest ich dużo, warto dodatkowo spryskać przestrzeń specjalnymi preparatami. Takie rozwiązanie sprawi, że kolejne szkodniki będą omijać nasz ogród z daleka. Ważne jest przede wszystkim to, by nie dopuścić aktywnych szkodników do naszych roślin. Jeśli pozbędziemy się ich zawczasu, walka wcale nie będzie konieczna.

Warunki atmosferyczne a ogród

W zależności od tego, jakie rośliny mamy w swoim ogrodzie, powinniśmy właściwie zadbać o nie wtedy, gdy pogoda zaczyna płatać nam figle. Większość sadzonek negatywnie reaguje na takie zjawiska jak grad czy nadmierna ilość promieni słonecznych. Są jednak takie rośliny, którym niestraszne żadne zjawiska pogodowe. Jak ochronić te pierwsze? Wbrew pozorom nie jest to trudne. Budując prowizoryczne daszki efektywnie uchronimy rośliny przed opadami i promieniami słonecznymi wtedy, gdy będzie to konieczne. Niektóre rośliny potrzebują trwałego zabezpieczenia na przykład w okresie zimowym. Czasami najlepiej przenieść je do domu, by tam poczekały spokojnie na wiosnę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *