Stopnie schodowe – stalowe czy drewniane

0 komentarzy
Stopnie schodowe – stalowe czy drewniane

Budując dom z pewnością należy podejmować wiele decyzji. Wybory związane są nierzadko z szeroko pojętą budową czy w jej następstwie z wykończeniem danej nieruchomości. Materiał, z którego powstanie nowy budynek, kolor ścian czy wreszcie wybór odpowiednich mebli może spędzać sen z powiek przyszłym właścicielom. Warto zatem w każdym zakresie podejmowanych decyzji sprawdzić, który wybór będzie najbardziej korzystny. W przypadku nieruchomości jest to szczególnie ważne, ponieważ raz wybudowana inwestycja zazwyczaj jest związana z człowiekiem przez wiele następnych lat. Jednym z podstawowych wyborów w przypadku budowania piętrowych domów jednorodzinnych (a czasami jak się okazuje nie tylko) jest zakupienie czy też budowa odpowiednich schodów. Wbrew pozorom nawet tak błaha na pierwszy rzut oka kwestia nie może pozostać zlekceważona. Warto zatem wiedzieć, które schody sprawdzą się idealnie w odpowiednio dopasowanym kontekście czy też wybranej sytuacji.

Stopnie zewnętrzne – jaki surowiec wybrać

Stopnie na zewnątrz powinny jednocześnie dobrze się prezentować i być odporne na czynniki atmosferyczne czy zimno. Najczęściej w tym przypadku wybiera się stopnie stalowe lub kamienne. W przypadku dobrego drewna, czasami sprawdzają się również stopnie drewniane. Wybierając stopnie zewnętrzne, nie należy oszczędzać na jakości. Raz zamontowane schodki będą służyły bowiem właścicielom przez wiele następnych lat.

Stopnie piwniczne – jakość ponad wszystko

Stopnie prowadzące do piwnicy powinny być przede wszystkim trwałe i odporne na różnego rodzaju czynniki niszczące (na przykład na wilgoć, zimno etc.). To właśnie dlatego w tym przypadku doskonale sprawdzą się stopnie schodowe stalowe lub schody kamienne. Tego rodzaju konstrukcje są łatwe w utrzymaniu i służą właścicielom przez wiele lat.

Stopnie piętrowe – schody w domu

Schody prowadzące na piętro domu zazwyczaj wykonuje się z drewna. W ostatnim czasie modne stało się jednak co innego. Osoby lubujące się w stylach minimalistycznych i urbanistycznych wybierają schody stalowe. W połączeniu z odpowiednią aranżacją rzeczywiście można zauważyć, że funkcjonalizm doskonale łączy się w takich wnętrzach z estetyzmem. Często tego typu konstrukcje budowane są nie w domkach jednorodzinnych, a raczej w mieszkaniach dwupoziomowych.

Schody na poddasze – bezpieczeństwo i jakość

Schody na poddaszu powinny przede wszystkim zabierać jak najmniej miejsca. Nic zatem dziwnego, że najpopularniejszymi schodami w tym zakresie wciąż od wielu lat pozostają schody składane. Co ciekawe, współcześnie producenci bardzo dbają o to, by zaspokajać gusta estetyczne swoich klientów. W razie takiej potrzeby schody prowadzące na poddasze mogą być zatem rozłożone i jednocześnie nie szpecić wnętrza. Warto mieć świadomość tego, że lepiej na schodach tego typu nie oszczędzać. Powinny być one nie tylko solidne, ale również bezpiecznie skonstruowane. W ten sposób swobodnie po poddaszu będą mogły przemieszczać się na przykład mniejsze dzieci.

Okazuje się zatem, że zakup odpowiednich stopni wiąże się ściśle z sytuacją, w której chcemy ich użyć. W przypadku przestrzeni zewnętrznych doskonale sprawdzą się tak zwane stopnie stalowe, które nie niszczą się pod wpływem szkodliwych warunków atmosferycznych czy innych czynników zewnętrznych. Tego rodzaju materiał sprawdzi się również w piwnicach czy innych trudno dostępnych miejscach. Co ciekawe, stopnie schodowe stalowe doskonale prezentują się w przypadku wnętrz stylizowanych minimalistycznie. Klasycyzm połączony z pewnym chłodem aranżacyjnym wymaga zastosowania takich elementów jak stal. Z pewnością nie pasuje w tym przypadku wspomniane drewno. To ostatnie sprawdza się z kolei w przypadku domów piętrowych, w których właściciel urządza swoje wnętrza z uwagą na elementy wprowadzające przytulny i ciepły klimat. Warto jednak zaznaczyć, że stopnie drewniane nierzadko są dość drogie, dlatego wiele osób stara się unikać takich rozwiązań na rzecz tańszych, ale równie solidnych i prezentujących się dość dobrze produktów.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *