Wycena nieruchomości w internecie

0 komentarzy
Wycena nieruchomości w internecie

Nowoczesna branża nieruchomości umożliwia nie tylko stosowanie elastycznych strategii sprzedażowych, ale i wykorzystywania wielu opcji kupna i sprzedaży. Wartości nieruchomości różnią się w zależności od ich lokalizacji, stanu prawnego oraz stanu technicznego, nie zawsze więc mamy możliwość łatwego sprawdzenia czy cena podana w ogłoszeniu jest adekwatna do stanu faktycznego. Jednym ze sposobów jest skorzystanie z profesjonalnego wsparcia oferowanego przez biuro rzeczoznawcy majątkowego, faktem jest jednak, że takie działanie pociąga za sobą konieczność wyłożenia co najmniej 500zł, na które nie każdy może sobie pozwolić. Współcześnie – zwłaszcza dzisiaj, w dobie stale rozwijającej się cyfryzacji – pojawiły się jednak internetowe wyceniarki, dzięki którym możliwe jest sprawne oszacowanie wartości mieszkania lub lokalu użytkowego, na podstawie kilku istotnych parametrów.

Oczywiście na samym wstępie warto podkreślić, że stosowanie takich aplikacji ma jedynie cel orientacyjny i w żaden sposób nie powinno i nie może rywalizować z profesjonalną wyceną. Oznacza to zatem, że wydruk wyniku podanego przez wyceniarkę nie będzie respektowany przez żadną z instytucji państwowych, nie może być też stosowany jako dokument mający jakąkolwiek moc sprawczą. Jest to jednak z pewnością ciekawa alternatywa dla wszystkich tych, których ciekawi to, ile może być – w danej chwili – wart ich majątek. Ze względu na to, że aplikacja internetowa nie ma jakiejś rozbudowanej konstrukcji i uważana jest raczej za prosty program, niemożliwe jest na chwilę obecną szacowanie wartości domów jednorodzinnych, zabytków, a także mieszkań znajdujących się w miejscach innych, niż tereny kilku największych polskich miast. Może być to spore ograniczenie dla wszystkich osób mieszkających z dala od dużych ośrodków aglomeracyjnych, ze względu jednak na trudności z regularnym aktualizowaniem baz danych oraz pozyskaniem informacji niezbędnych do ich stworzenia, inne działanie nie jest obecnie możliwe.

rachunkiWycena nieruchomości online – choć przeznaczona przede wszystkim na użytek prywatny – może być ciekawą alternatywą nie tylko dla korzystania z usług rzeczoznawcy majątkowego, ale także dla samodzielnego porównywania ofert, na podstawie których możliwe byłoby wyciągnięcie średniej wartości. Istnieją oczywiście oprogramowania stosowane w największych biurach doradców do spraw nieruchomości, działające na zasadzie podobnej do tej, którą posiadają proste cyfrowe wyceniarki, ich konstrukcja oraz bazy danych są maksymalnie rozbudowane i stanowią cenne wsparcie dla wszystkich specjalistów mających za zadanie sprawnie oszacować wartość mieszkania, domu, działki budowlanej czy gruntu rolnego. Ze względu na to, ze w profesjonalnych firmach pracują analitycy na bieżąco gromadzący i wprowadzający do baz dane, wykonana przez nich wycena nieruchomości online jest maksymalnie zbliżona do faktycznej wartości rynkowej nieruchomości. W przypadku takich programów możliwe jest dokonywanie wycen w przestrzeni ponad trzydziestu największych polskich miast, ustalając jednocześnie wartość hipoteczną nieruchomość. Oczywiście przeciętni obywatele mają do dyspozycji wyłącznie okrojone wersje tego typu aplikacji, nie oznacza to jednak, że trafne ustalenie wyników nie jest całkowicie możliwe. Wycena nieruchomości online zapośredniczona przez tego typu element wykonywana jest zwykle w kilku krótkich krokach i sprowadza się do wpisania w odpowiednie okienka formularza niezbędnych danych, podzielonych na stałe parametry. Najczęściej będzie to więc lokalizacja, metraż mieszkania, ilość pomieszczeń, stan techniczny, stan prawny, rok wybudowania obiektu, położenie mieszkania względem nieruchomości, nazwa ulicy, dzielnica, a także inne elementy, uzależnione od indywidualnej konstrukcji wyceniarki. Choć wiele osób uważa, że stosowanie takich programów nie jest wiarygodne, lepsze jest korzystanie z nich zamiast całkowitej rezygnacji z jakiegokolwiek „badania rynku”.

Warto pamiętać, że własnościowa nieruchomość jest niezwykle cennym majątkiem, dlatego tez powinno się dołożyć wszelkich starań, aby podczas zawierania umowy kupna-sprzedaży potraktowana została jako część bardzo poważnej inwestycji. Działanie pod wpływem impulsu rzadko kiedy przynosi planowany sukces, dlatego też jeżeli nie chce się stracić sporej sumy pieniędzy, niezbędne jest regularne sprawdzanie raportów i analiz, na podstawie których możliwe jest precyzyjne określenie najlepszego momentu do włączenia się w przestrzeń branży. Może się bowiem okazać, że posiadane przez nas 3-pokojowe mieszkanie w kamienicy nie będzie w stanie osiągnąć swojej rzeczywistej ceny, ponieważ w kręgu zainteresowań potencjalnych nabywców znajdują się niewielkie kawalerki i mieszkania 2-pokojowe zlokalizowane w przestrzeni nowoczesnych osiedli deweloperskich. Nie oznacza to oczywiście, że już nigdy nie uda nam się sprzedać lokalu po takiej cenie, jakiej moglibyśmy oczekiwać. Rynek nieruchomości jest niezwykle płynny i nieustannie się przekształca, najlepszym rozwiązaniem jest zatem przeczekanie trudnego momentu i wypatrywanie takiego, który będzie dla nas najodpowiedniejszy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *